RETUSZ I SEPARACJA


RETUSZ

Należy dokonać skanu i obrobki otrzymanej fotografii - tak aby odzyskać jej (domniemany) pierwotny wygląd.
Niezbędne jest usunięcie zabrudzeń i zarysowan, eliminacja ewentualnej dominanty barwnej i nasycenie barw aż do otrzymania efektu "zdjęcia katalogowego". Celem jest uzyskanie przekonującego, relalistycznego i estetycznego wyglądu sfotografowanego motywu. W/w zdjęcia przydziela prowadzący zajęcia (należy je zwrócić po wykonaniu ćwiczenia!).

Metody realizacji: skanowanie, retusz z użyciem programu Adobe Photoshop.

Realizacja końcowa: wydruk barwny do formatu A4 zawierający zarówno początkową (stan tuż po zeskanowaniu) i końcową (po wykonanym retuszu i korekcji) postać fotografii.

Uwaga: Zachować do dalszego wykorzystania plik zawierający fotografię w postaci wyretuszowanej.


ROZBARWIENIA

Należy dokonać procesu przygotowalni barwnej pliku bitmapowego.
Korzystając z pliku zwierającego wyretuszowaną fotografię z poprzedniej części ćwiczenia, należy dokonać konwersji na skalę CMYK, wprowadzić spad (i ew. nadlewki) i inne cechy drukarskie. Wydrukować próbne separacje na urządzeniu Postscriptowym.

Metoda realizacji: rozbarwienie w programie Adobe Photoshop, druk rozbarwień bezpośrednio z w/w programu, lub zapisanie pliku PS / PSD i wydruk z programu Apple Preview lub Adobe Acrobat.

Realizacja końcowa: wydruki monochromatyczne w formacie maksymalnie A4.

Uwaga: Wraz z finalnymi realizacjami obu ćwiczeń należy dostarczyć oryginalną (otrzymaną na czas realizacji) fotografię. Będzie ona podstawą do porównawczej oceny zrealizowanego ćwiczenia.